אמהות יודעות ללדת, הידע נמצא בנו מעצם היותנו נשים
תינוקות יודעים להוולד, הידע נמצא בנו מעצם היותנו יצורים חיים

אני מאמינה בזכויותיה וחובותיה הבסיסיות של כל אישה בעצם בחירותיה – עבורה ועבור התינוק/ת שלה.
הלידה היא תהליך בעל השפעה לאורך כל חייה של האם בהקשרים של בריאותה הפיזית והרגשית, ומכאן חשיבות עצומה בבחירה האישית של סביבת הלידה והתמיכה הנכונה.
מחקרים מראים שתמיכה רציפה של הלידה מביאה לעלייה בשיעור הלידות הוגינאליות הספונטניות, ירידה במשך זמן הלידה, ירידה בשיעור ההתערבויות בלידה, ירידה בשיעור ניתוחים קיסריים, ובנוסף מביאה לעלייה בשיעור שביעות רצון הנשים מחווית הלידה.

 Mother & New Borncourtesy of www.JustLikeMyChild.orgתהליך ליווי לידה:

** פגישת היכרות – פגישה ללא תשלום שבה נכיר ונרגיש כולנו אם נכון להמשיך בדרך משותפת
במידה ונחליט על המשך –

** 3 מפגשים לפני לידה – כוללים מעקב הריון מיילדותי, שיח לקראת לידה, ליווי בבחירות לקראת לידה, ולפי הרצון והצורך אפשרות של הכנה ללידה/ רענון הכנה ללידה, טיפולי מגע, ייעוץ לקראת לידה, עיבוד סיפורי לידות קודמות, היכרות עם השלייה ועם האפשרויות הקיימות לאחר הלידה, מפגשי B.O.T (תרפיה מוכוונת לידה) וכו'

** לידה – קשר קרוב ורציף משבוע 37 ועד ללידה, ליווי לידה החל משלבים מוקדמים, במידת הרצון הליווי יתחיל עוד מהבית ונמשיך ביחד לבית החולים, ליווי בלידה עצמה ומס' שעות לאחריה

** פגישה לאחר הלידה – תתבצע בזמן שמרגיש נכון ליולדת ולמשפחתה

למה לבחור דולה שהיא גם מיילדת?

נשים שליוויתי מספרות שהבחירה בי אפשרה להן הרגשת בטחון –
ליווים רבים מתחילים עוד בבית, בשלבים מוקדמים של הלידה – בליווי יש אפשרות לדעת שהתינוק בטוב, שהאמא בטוב, ולצאת לבית חולים בזמן הנכון, לפי בחירת היולדת ומלוויה, ובעיקר לא מוקדם מידי.

ללוות לידה עבורי היא יציאה מפאזה אחת וכניסה לאחרת, היא קשב עמוק לרחשים חדשים, היא עדות מקודשת ולא מובנת מאליה כלל: עדות למעבר התינוק/ת מהרחם לעולם שבחוץ ולמעברי האישה שבלידת תינוקה יולדת את עצמה מחדש.
לפעמים העדות הזו היא בעצם נוכחותי בחדר, לעיתים היא במתן עזרה מיילדותית או דולאית, לפעמים בלחישת תזכורות, לעיתים במגע, בהעברת ידע, בהסברים, בבדיקות עם היולדת ומלוויה על מה נכון להם ומה לא נכון, לפעמים במתן מרחב, לפעמים בשהייה צמודה.
עיקר עבודתי היא בקשב, תשומת לב ונוכחות מלאה בכל רגע ורגע למה שנכון ליולדת, לתינוק/ת ולמלוויה, תוך שמירה על המרחב של היולדת ובכך לאפשר לה תחושת בטחון ולהחזיק עבורה את האמונה המלאה ביכולתה ללדת וביכולת התינוק/ת להוולד.

DSC_0135
בדרך כלל, הליווי מתחיל עוד בהריון בו האישה ההריונית בודקת מהו אותו מקום בטוח עבורה ולמה היא זקוקה על מנת להרגיש בטוחה – דרך אותם מפגשים אנו פוגשות שוב ושוב באחריות העצמית של כל יולדת על הריונה ועל הבחירות שלה: כבר בהריון עליה לבחור אלו בדיקות לעשות, האם נכון לה להתחסן, מה נכון לה לאכול, היכן נכון לה ללדת, מה נכון לה עבור תינוקה לאחר הלידה ועוד ועוד ועוד, וכך גם בלידה היא תבחר מי ילווה אותה, אם נכונות לה התערבויות ואיך נכון לה ללדת.
לפני הלידה, בלידה ולאחר הלידה לאישה ידע אינטואיטיבי על עצמה ועל התינוק/ת שלה, לאישה יכולת מולדת להזין את ההיריון שלה וללדת את התינוק/ת שלה,
הגוף שלה – יש לו את הכוח היופי והידע ללדת, האישה היא היחידה שיכולה ללדת את תינוקה, בכל דרך אשר תהיה, ומכאן לאישה זכות בסיסית לחלוק את הרגע הזה עם אותם אנשים שבוחרת בהם להיות לצידה ברגעים האינטימיים הללו.

הלידה הינה טקס מעבר לאם ולתינוק/ת ולשניהם זכות בסיסית להיוולד בסביבה מכבדת ומאפשרת לפי רצונם וללא היפרדות לאחר הלידה.